Zimní semestr 2009/2010 Aalborg University4.2. Už jsem se definitivně vrátil z Erasmu v Aalborgu. Před koncem pobytu jsme si stihli udělat ještě výlet do Kodaně a okolí. Prvni den jsme začali hradem Kronborg, který je známý z Hamleta, ale až na to, že tam hrajou s Hamletem představení tak s ním nic jinýho společnýho nemá. Dřív sloužil k výběru mýta pro lodě, který chtěli projet nejužším místem mezi Dánskem a Švédskem. Dál jsme pokračovali do letního sídla královský rodiny Fredensborgu, aby jsme mohli porovnat s modelem z legolandu:) Na závěr jsme stihli nafotit při západu Slunce ještě u hradu Frederiksborg. Další dny jsme byli v Kodani. Nevim jestli to bylo počasím nebo čím, ale moc mi to nenadchlo. Tady je pár fotek z Kodaně. Po cestě z Kodaně jsme si vyfotili most přes úžinu Storebaelt.


11.1. Přidáno dalších pár fotek.


8.1. Konečně máme odevzdanej projekt...takže zbývá jenom čekat na obhajobu. Rozhodně to nemění nic na to, že tady dánové pořád bojujou se sněhem. Už tři dny pořádně nesněžilo a na silnicích a chodnících je místama ješte spousta sněhu. A kdo si myslí, že český silničáři nejsou nikdy dobře připravený tak by se měl podívat sem..na hlavních silnicích je pořád aspoň 5 cm vrstva sněhu, která se postupně začína ujíždět do pěknýho ledu a námrazků, na kterých si člověk pěkně zadrncá...nepomoh tomu ani nájezd zemědělců s traktorama. A hlavní příčina toho, že je na silnicích pořád sníh je ta, že silničářům došla sůl:) Při hodně usilovným dokončováním projektu jsem stih nafotit pár fotek.
16.12. Do Dánska dorazil i sníh.
2.12. Překvapivě začlo v Dánsku mrznout, tak jsem to takhle zdokumentoval.

1.12. Po delší době jsem zas přidal nějaký fotky. Kvůli škole teďka není totiž moc času někam jezdit ani fotit.

29.10. Se udělalo po dlouhý době hezky, tak jsem se šel proběhnout z foťákem a vzniklo z toho tohle.

25.10. Přidal jsem fotky ze včerejšího tréninku, který byl v NP Rebild. Ani vlastně nevim proč je to národní park...je to hrozně malý území, kde roste hodně vřesu a pak je tam už akorat listnatý les. Možná jenom proto, že skoro žádný nemají. A mimo toho všeho tam jsou docela slušný kopečky, na Dánsko docela nečekaný (viz mapa). Po včerejším rozběhání v kopcích jsem si dneska oběh závod na rovině zase v Blokhusu. Až na počasí to byl hodně podobný závod jako ten první, jenom o něco delší a teďka se neběželo v dunách na pobřeží (mapa). A počasí...takový Dánský...slabý déšť střídal silný, hezky se udělalo až po závodě, ale jak je známo, že v děšti se běhá dobře tak to zas tak nevadilo:) Výsledky jsou tady.

5.10. O víkendu jsme byli na výletě v legolandu. Počasí vyšlo náramně...byl to asi nejdeštivější den za celou dobu co jsem tady. Až na to počasí to ale bylo pěkný. Modely z lega jsou stavěný do neuvěřitelných detailů a k tomu všemu ještě mezitím jezdí autíčka a plujou lodičky:) Tady je ukázka na videu. Kromě modelů z lega jsou tam taky různý atrakce...od letadýlek podobných labutím přes všechny možný vodní atrakce, vláčky až po robotickou ruku. Bylo toho tam tolik, že jsme to ani nestihli projít celý.


28.9. Pár fotek ze včerejšího fotbalu AaB Aalborg - FC Kobenhavn.

27.9. Dneska jsem si v Dánsku zaběh první OB závod. Bylo to moc pěkný, lepší i než trénink minulej týden, asi hlavně proto že tuten les je o něco čistší, takže se v něm dá líp běhat. Myslel jsem, že tam strávim o něco víc času, ale nakonec se mi běželo dobře a ani jsem se moc neztrácel:) Bylo z toho pěkné 6. místo se ztrátou 15 min na prvního (výsledky). Tady je mapa.

26.9. Přidal jsem fotky z výletu do Blokhusu a Rodhusu.

25.9. Co jsem vypozoroval během prvního měsíce. Největší oříšek je ten jejich jazyk. Na první poslech to zní jako němčina akorát v tom nejdou rozeznat jednotlivý "slova". V řadě případů to zní spíš jako podivné zvuky. Kdo se to pak má učit, zvlášť když to napsaný pak vypadá úplně jinak. Často se stává, že se slovo vyslovuje jenon nějakym zvukem o jedný slabice. Velmi zajímavé taky je, že se tady mění cena benzínu z hodiny na hodinu, vyjímkou není skok o víc než dánskou korunu. A rozhodně se potvrdilo to, že tady skoro všichni jezdí na kole, taky tady k tomu maj skoro všude vyhrazený pruhy a občas i semafory. Někde maj na cyklostezkách dokonce namalovaný odbočovací pruhy. Zajímavý je taky jak cyklisti odbočujou na křižovatkách doleva, kde odbočovací pruhy nejsou a cyklostezky vedou jenom po krajích silnice. Nejdřív si počkaj na zelenou a vyrazí rovně, přejedou všechny kolmé pruhy až k cyklostezce, která směřuje doleva, kde čekají znova na semaforu. Taky je tu důležitý mít dlouhý ponožky, aby si do nich moh člověk pořádně zastrkat kalhoty, aby se mu nezašpinily o řetěz:) Asi už je to i část módy, protože řada lidí tak nosí kalhoty široko daleko od jakýhokoli kola. Ponožky ty jsou i jinak důležitý, plno lidí je nosí místo pantoflí na koleji, někdo je nosí místo bot ve škole...už bych se asi ani nedivil kdybych v ních viděl někoho na ulici:)

20.9. Dneska jsme poprvé využili volných vstupenek na zápas házené. Sice jsem takhle naživo viděl házenou poprvý, ale vypadalo to, že hrajou docela dobře..rozhodně to vypadalo líp než to co přišlo potom:) Každopádně dánové ten zápas docela dost prožívali, je to tu asi jeden z nejpopulárnějších sportů. Po napínavym závěru utkání skončil zápas remízou. A protože na zápase házený rozdávali lístky na hokej zadarmo...tak jsme se po zápase přesunuli do hokejový haly, kde zrovna začínal hokej. Prvně nás šokovalo, jakou tam maj zimu, jako když se hraje venku na rybníku (i ta úroveň tomu odpovídala ve srovnání s českým hokejem:) A pak už jsem se nestačil ty jejich hře divit. Bylo to hodně vtipný, v jednom kuse někdo ležel na zemi a hlavně to co předváděli domácí, ty si skoro nebyli schopný nahrát. Puk pořád někde poskakoval, aniž by ho někdo pořádně zpracoval. Po první třetině jsme to tedy vzdali a šli se radši navečeřet a hned po jídle jsem si radši pustil Buly, ale ani tam toho dneska moc nepředvedli.

19.9. Tak mám za sebou další dva týdny "studia". Za tu dobu se toho moc nezměnilo, do školy moc chodit nemusim, akorát přibylo pár úkolů. Jinak jsem byl dneska na prvním orienťáckym tréninku v dunách. Naštestí je tu docela dost cest...tak se má člověk čeho chytit a hlavně se člověk může vyhnout hustníkům, přes který je někdy velkej problém se prorvat. Mapa vypadala takhle. Včera odpoledne se kryly dvě akce. Jako první jsem navštivil Boat race, který byl v univerzitním campusu, kde je takovej malej rybníček asi tak 1 m hlubokej a hlavně ta voda v něm...je to pěknej fekál. Po tomhle jsem se ještě přesunul na sportbar, kde byli studenti z mojí katedry. Soutěží tam v zajímavejch disciplínách jako je například vrh kuřetem, nebo hod botou (viz fotky). A protože soutěží ve skupinách podle semestrů...tak hlavní pravidlo pro všechny disciplíny je, že 3. semestr musí skončit poslední a 9. první, 1. semestr se tutoho vůbec neúčastní, protože jsou na to moc mladý.

7.9. Konečně se vyřešily problémy s aktualizací stránek...takže sem tam nejspíš něco přibyde.

6.9. Tak už mám první týden školy za sebou. Začátek byl celkem pozvolný, první den byl totiž jenom informační, takže nám řekli jenom jaký tu jsou různý studentský organizace a co pořádaj za akce. Program pokračoval setkáním zahraničních studentů se svými "buddy", bohužel jsem v tý době ještě žádnýho přidělenýho neměl, ale teď už mám;) ale ještě jsem jí nepotkal.

Druhej den jsme měli úvod do jejich systému studia, říkají tomu PBL (Program Based Learning). Zjednodušeně jde o to, že je na každý semestr stanoveno nějak téma a na tuto téma mají studenti vytvořit projekt a tím se vlastně učit...takže učitelé tady jenom odpřednáší úvod do jednotlivých předmětů a pak se to maj naučit studenti sami tím, že budou diskutovat problémy v rámci řešení projektu mezi sebou.

Ve čtvrtek jsme měli první skutečný den školy. Vyúku tady maj rozdělenou jenom na dopoledne (8:30-12:00) a odpoledne (12:30-16:00). Hned první den školy jsem tam byl od rána do večera, pěkná řehole:) Njedůležitejší poznatek z prvního dne byl, že si to chce nosit kompa do školy:) A tak jsem si ho další den přines a nastavil si aspoň připojení, ale na to jsem měl čas až po škole...takže jsem byl celý dopoledne offline. V pátek večer pokračoval program Pub Crawl, začátek byl v "ulici" plný hospod a klubů, pak se pokračovalo pivem zdarma a pak už se jenom střídala jedna hospoda za druhou...skoro až do rána:)

Sobota byla po tak náročnym týdnu a pátku taková rozespalá. Odpoledne jsem se byl aspoň proběhnout v místním parčíku a večer jsem plánoval nedělní výlet. nakonec jsme vyrazili na západ okouknout dánské opevnění z druhý světový. Po cestě jsme narazili na ptačí observatoř u močálů na kraji fjordu. Pak už jsme pokračovali prohlídkou bunkrů na pláži, vypadá to tam jako kdyby posbírali část obranný linie a vyhodili na jedno místo. Dál jsme jeli podél pobřeží až do Hanstholm Bunkermuseum, ani jsme tam neplatili vstup, protože většina pevností tady je volně přístupná, vstupný se platí jenom na prohlídku v nově postavennym baráku. Zabralo to docela dost času a tak už jsme se odtud vydali na zpáteční cestu. Zastavili jsme se jenom na vyhlídce u moře.


30.8. První dny v Dánsku. Po dlouhý cestě mi na studijním už po několikátý řekli, že mám studovat v Kodani. Takže po příjezdu do školy nám dali jenom pár papírů a ujistili jsme se, že maj pořád ve všem hroznej bordel. Dál jsme se přesunuli na kolej, kde bylo všechno mnohem lepší. Provedli nás celym areálem, dali kartu od pokoje a já moh v klidu zapnout komp a jít se trochu dospat po cestě. Po krátkym odpočinku přišla na řadu večeře a po ní jsme se šli podívat na školu, jejíž vzhled nás dost překvapil. Všichni jsme čekali aspoň 2-3 patrový budovy, místo toho jsme našli přízemní betonový baráčky. A všude se povalovalovalo strašně kol, většina z nich nepojízdnejch a totálně zrezlejch. Další den jsme se vydali do města s doměním, že si vyřídíme povolení k pobytu, ale zas nás moc nepotěšili, prej to půjde až po 8. září. Tak jsme si aspoň trochu prošli město, který je docela dost průmyslový. A je tu i pár kopečků, kdo by to byl řek do Dánska:) A v moři je tu hojnej život samá medúza, krab a hvězdice. Další den jsem se vydal proběhnout parčík za kolejí...no moh by bejt větší. Na neděli byla překvapivě dobrá předpoověď a tak jsme absolvovali první výlet. Dopoledne nebylo moc hezky tak jsme začali prohlídkou severomořskýho akvária. Čekal jsem to sice trochu větší, ale i tak to bylo pěkný...hlavně tuleni. Další zastávka byla ve Skagenu, u kterýho je nejsevernější bod Dánska nazývaný Grenen. Je to asi jenom jedem z mála kousků Dánska, kterej připomíná severskou přírodu a navíc jsou tu moc hezký písčitý pláže, škoda jenom toho počasí tady. Ani času nebylo, chtěli jsme totiž stihnout večeři.web-cams4u.comnekuracka.cz


ramap.cz
aitex.cz
Locations of visitors to this page